EEU-FR1A151B
Mfr.Part #
EEU-FR1A151B
Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 100Hz
Lead Diameter :
500 µm
REACH SVHC :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
11mm
Ripple Current :
280mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
Impedance :
300mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Published :
Leakage Current :
0.015mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
150µF
Datasheets
EEU-FR1A151B
Panasonic EEU-FR1A151B
FR 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 280mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can