EEU-FR1A102
Mfr.Part #
EEU-FR1A102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RAD TH
Tolerance :
±20%
Published :
Series :
FR
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
8000 hours
Capacitance :
1000µF
Lead Diameter :
600 µm
Leakage Current :
0.1mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
8mm
Termination :
Radial
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
Height :
15mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Impedance :
41mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Ripple Current :
1.24A
Package / Case :
Radial, Can
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
1.24A @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
EEU-FR1A102
Panasonic EEU-FR1A102
FR 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.24A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can