EEU-FR0J122B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-FR0J122B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
995
In Stock :
995
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
FR
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.24
Ripple Current @ High Frequency :
1.29A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Published :
2013
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.032A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Length :
12.5mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
1200μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
10mm
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.0756mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ESR :
43 mΩ
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
43mOhm
Datasheets
EEU-FR0J122B
Panasonic EEU-FR0J122B
FR 1200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can