EEU-FM1H471B
Mfr.Part #
EEU-FM1H471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Stock
836
In Stock :
836
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Capacitance :
470µF
Published :
2012
Tan Delta :
0.1
Ripple Current @ High Frequency :
2.26A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Diameter :
12.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Impedance :
22mOhm
Dissipation Factor :
0.1 %
Leakage Current :
0.235mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.695A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current :
2.26A
Life (Hours) :
5000 hours
Datasheets
EEU-FM1H471B
Panasonic EEU-FM1H471B
FM 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.26A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can