EEU-FM1E470
Mfr.Part #
EEU-FM1E470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Leakage Current :
0.01175mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
280mA
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Impedance :
300mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
196mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Lead Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.14
ECCN Code :
EAR99
Length :
11mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
EEU-FM1E470
Panasonic EEU-FM1E470
FM 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 280mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can