EEU-FM1C272S
Mfr.Part #
EEU-FM1C272S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage :
16V
Diameter :
16mm
Ripple Current :
3.3A
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 100kHz
Lead Diameter :
800 µm
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.432mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Impedance :
17mOhm
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
7.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Capacitance :
2700μF
Not Applicable
Dissipation Factor :
0.16 %
Packaging :
Bulk
Height :
20mm
Tan Delta :
0.18
Datasheets
EEU-FM1C272S
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-FM1C272S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, EEU-FM1C272S pinout, EEU-FM1C272S datasheet PDF, EEU-FM1C272S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-FM1C272S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-FM1C272S
FM 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can