EEU-FM1A471BJ
Mfr.Part #
EEU-FM1A471BJ
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Voltage - Rated :
10V
Polarity :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can
Impedance :
56mOhms
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
11.5mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
712.5mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
11.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
950mA
Series :
FM
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
470µF
Dissipation Factor :
0.19 %
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
EEU-FM1A471BJ
Panasonic EEU-FM1A471BJ
FM 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 950mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can