EEU-FK1C102
Mfr.Part #
EEU-FK1C102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RAD TH
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tan Delta :
0.16
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
16V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
16mm
Diameter :
10mm
Terminal Pitch :
5mm
Series :
FK
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
1.24A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
0.16mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 120Hz
Applications :
Automotive
Capacitance :
1000µF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance :
49mOhm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EEU-FK1C102
Panasonic EEU-FK1C102
FK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can