EEU-FK1A682B
Mfr.Part #
EEU-FK1A682B
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RAD TH
Leakage Current :
0.68mA
Tan Delta :
0.31
Length :
25mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.208A @ 120Hz
Ratings :
AEC-Q200
Diameter :
16mm
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Aluminum
Voltage - Rated :
10V
Impedance :
19mOhm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Series :
FK
Capacitance :
6800µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.76A @ 100kHz
Datasheets
EEU-FK1A682B
Panasonic EEU-FK1A682B
FK 6800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can