EEU-FK0J822B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-FK0J822B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RAD TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
25mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.208A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Impedance :
19mOhm
Terminal Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.76A @ 100kHz
Leakage Current :
0.5166mA
Capacitance :
8200µF
Dielectric Material :
Aluminum
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Diameter :
16mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
FK
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.38
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
EEU-FK0J822B
Panasonic EEU-FK0J822B
FK 8200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can