EEU-ED2V680
Mfr.Part #
EEU-ED2V680
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Stock
200
In Stock :
200
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
Leakage Current :
1.438mA
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
350V
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Length :
25mm
Capacitance :
68µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Published :
2010
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
18mm
Datasheets
EEU-ED2V680
Panasonic EEU-ED2V680
ED 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can