EEU-ED2V470S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-ED2V470S
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Stock
681
In Stock :
681
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
PCB, Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
18mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Voltage :
350V
Lead Pitch :
7.5mm
Termination :
Radial
Published :
2006
Tan Delta :
0.2
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
800mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
20mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Capacitance :
47μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
ED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
800mA
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
350V
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Diameter :
800 µm
Leakage Current :
0.997mA
Lead Free :
Lead Free
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Datasheets
EEU-ED2V470S
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-ED2V470S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:350V, Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Terminations:2, EEU-ED2V470S pinout, EEU-ED2V470S datasheet PDF, EEU-ED2V470S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-ED2V470S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-ED2V470S
ED 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can