EEU-ED2G470B
Mfr.Part #
EEU-ED2G470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Diameter :
16mm
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
336mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.24
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
1.138mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
25mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EEU-ED2G470B
Panasonic EEU-ED2G470B
ED 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can