EEU-ED2G330S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-ED2G330S
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.24
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
ED
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
No
Leakage Current :
0.802mA
Ripple Current @ Low Frequency :
292mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
33μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
16mm
Datasheets
EEU-ED2G330S
Panasonic EEU-ED2G330S
ED 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can