EEU-EB2G220S
Mfr.Part #
EEU-EB2G220S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Stock
68
In Stock :
68
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
410mA
Diameter :
16mm
Leakage Current :
3μA
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
410mA @ 100kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
7.5mm
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.24
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2000
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
205mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Weight :
9.071847g
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
EB
Voltage :
400V
No
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
20mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
22µF
Datasheets
EEU-EB2G220S
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB2G220S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~105°C, Voltage:400V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, EEU-EB2G220S pinout, EEU-EB2G220S datasheet PDF, EEU-EB2G220S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB2G220S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-EB2G220S
EB 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 410mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can