EEU-EB2D470
Mfr.Part #
EEU-EB2D470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Polar
Termination :
Radial
Published :
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
3μA
Radiation Hardening :
Diameter :
12.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Contact Plating :
Tin
Height :
20mm
Wire
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
600mA
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated DC :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
200V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
330mA @ 120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
EEU-EB2D470
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB2D470 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C~105°C, Voltage:200V, EEU-EB2D470 pinout, EEU-EB2D470 datasheet PDF, EEU-EB2D470 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB2D470 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-EB2D470
EB 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 600mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can