EEU-EB1J2R2SH
Mfr.Part #
EEU-EB1J2R2SH
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.12
Capacitance :
2.2μF
Leakage Current :
0.003mA
Terminal Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Voltage - Rated :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16.5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 100kHz
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
11mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
EEU-EB1J2R2SH
Panasonic EEU-EB1J2R2SH
EB 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can