EEU-EB1J221B
Mfr.Part #
EEU-EB1J221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Stock
456
In Stock :
456
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.12 %
Height :
20mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
63V
Voltage - Rated DC :
63V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
600 µm
Published :
2012
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
292mA
Life (Hours) :
10000 hours
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
379.6mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
292mA @ 120Hz
Leakage Current :
3μA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Radial
Length :
20mm
Datasheets
EEU-EB1J221B
Panasonic EEU-EB1J221B
EB 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 292mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can