EEU-EB1HR47S
Mfr.Part #
EEU-EB1HR47S
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Leakage Current :
3μA
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
4mA
EB
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
0.47µF
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
4mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
6.6mA @ 100kHz
Termination :
Radial
Dissipation Factor :
0.15 %
Lead Diameter :
500 µm
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
11mm
Lead Pitch :
2mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage :
50V
Ripple Current (AC) :
4mA
Datasheets
EEU-EB1HR47S
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB1HR47S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:50V, EEU-EB1HR47S pinout, EEU-EB1HR47S datasheet PDF, EEU-EB1HR47S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB1HR47S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-EB1HR47S
EB 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can