EEU-EB1H2R2S
Mfr.Part #
EEU-EB1H2R2S
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
50V
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current @ High Frequency :
27.22mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
11mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Polarization :
Polar
Ripple Current (AC) :
15mA
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current :
15mA
No
Tan Delta :
0.15
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
15mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
3μA
Mount :
PCB, Through Hole
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
EEU-EB1H2R2S
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB1H2R2S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, EEU-EB1H2R2S pinout, EEU-EB1H2R2S datasheet PDF, EEU-EB1H2R2S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-EB1H2R2S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-EB1H2R2S
EB 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 15mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can