EEU-EB1H220SB
Mfr.Part #
EEU-EB1H220SB
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
11mm
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
11mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
50.7mA @ 100kHz
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ Low Frequency :
39mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.15 %
Diameter :
5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
39mA
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
EEU-EB1H220SB
Panasonic EEU-EB1H220SB
EB 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 39mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can