EEU-EB1E470
Mfr.Part #
EEU-EB1E470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Ripple Current :
55mA
Lead Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.01175mA
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.22
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Height :
11mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
71.5mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
EB
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Datasheets
EEU-EB1E470
Panasonic EEU-EB1E470
EB 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can