EEU-EB1E221SJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-EB1E221SJ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220μF
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
162.5mA @ 100kHz
Series :
EB
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
25V
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
125mA
Height :
11.5mm
Lead Pitch :
3.5mm
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11.5mm
Datasheets
EEU-EB1E221SJ
Panasonic EEU-EB1E221SJ
EB 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 125mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can