EET-UQ2W471LA
Mfr.Part #
EET-UQ2W471LA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dissipation Factor :
15 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
470µF
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
2.53A
Ripple Current @ High Frequency :
3.542A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
423mOhm @ 120Hz
Height :
40mm
Diameter :
35mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
1.37967mA
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.53A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Resistance :
423mOhm
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
EET-UQ2W471LA
Panasonic EET-UQ2W471LA
TS-UQ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.53A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In