EET-UQ2V391JA
Mfr.Part #
EET-UQ2V391JA
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Dissipation Factor :
15 %
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Leakage Current :
1.10838mA
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Resistance :
510mOhm
Capacitance :
390µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.06A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
350V
Ripple Current @ High Frequency :
2.884A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
40mm
Ripple Current :
2.06A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
510mOhm @ 120Hz
Datasheets
EET-UQ2V391JA
Panasonic EET-UQ2V391JA
TS-UQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.06A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In