EET-UQ2V221HA
Mfr.Part #
EET-UQ2V221HA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Stock
9
In Stock :
9
Diameter :
22mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.016A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Ripple Current :
1.44A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Test Frequency :
120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
904mOhm @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Published :
2007
Lead Pitch :
10mm
Height :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Resistance :
904mOhm
Dissipation Factor :
15 %
Datasheets
EET-UQ2V221HA
Panasonic EET-UQ2V221HA
TS-UQ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In