EET-UQ2V181BA
Mfr.Part #
EET-UQ2V181BA
Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Diameter :
22mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Capacitance :
180µF
Test Frequency :
120Hz
Resistance :
1.105Ohm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.22A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.708A @ 10kHz
Ripple Current :
1.22A
Height :
30mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
15 %
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.105Ohm @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
EET-UQ2V181BA
Panasonic EET-UQ2V181BA
TS-UQ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.22A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In