EET-UQ2G391JA
Mfr.Part #
EET-UQ2G391JA
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Voltage - Rated DC :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
510mOhm @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.982A @ 10kHz
1 (Unlimited)
Resistance :
510mOhm
Capacitance :
390µF
Height :
45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.13A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Dissipation Factor :
15 %
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current :
2.13A
Leakage Current :
1.18491mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
EET-UQ2G391JA
Panasonic EET-UQ2G391JA
TS-UQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.13A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In