EET-UQ2G221HF
Mfr.Part #
EET-UQ2G221HF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Leakage Current :
0.88994mA
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Ripple Current :
1.49A
Test Frequency :
120Hz
Height :
35mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
2.086A @ 10kHz
Capacitance :
220μF
Tolerance :
±20%
Diameter :
22mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.49A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
904mOhm @ 120Hz
Dissipation Factor :
15 %
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
EET-UQ2G221HF
Panasonic EET-UQ2G221HF
TS-UQ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.49A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In