EET-UQ2G221BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EET-UQ2G221BA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.49A @ 120Hz
Leakage Current :
0.88994mA
Tolerance :
±20%
Voltage :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
220μF
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.086A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Snap in
Series :
TS-UQ
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
904mOhm @ 120Hz
Published :
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
15 %
Tan Delta :
0.15
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1.49A
Diameter :
22mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
800 µm
Height :
40mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
EET-UQ2G221BA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EET-UQ2G221BA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Voltage:400V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, EET-UQ2G221BA pinout, EET-UQ2G221BA datasheet PDF, EET-UQ2G221BA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EET-UQ2G221BA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EET-UQ2G221BA
TS-UQ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.49A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In