EET-UQ2G181HF
Mfr.Part #
EET-UQ2G181HF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.80498mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.105Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.016A @ 10kHz
Capacitance :
180µF
Test Frequency :
120Hz
Dissipation Factor :
15 %
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Resistance :
1.105Ohm
Ripple Current :
1.44A
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
Datasheets
EET-UQ2G181HF
Panasonic EET-UQ2G181HF
TS-UQ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In