EET-UQ2G151HA
Mfr.Part #
EET-UQ2G151HA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Tolerance :
±20%
0.15
Leakage Current :
0.73485mA
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.624A @ 10kHz
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
1.16A
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Pitch :
10mm
Test Frequency :
120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.326Ohm @ 120Hz
Height :
30mm
Capacitance :
150µF
Dissipation Factor :
15 %
Ripple Current @ Low Frequency :
1.16A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Resistance :
1.326Ohm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
EET-UQ2G151HA
Panasonic EET-UQ2G151HA
TS-UQ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.16A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In