EET-UQ2E471HA
Mfr.Part #
EET-UQ2E471HA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Tan Delta :
0.15
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
2.11A
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.954A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
250V
Test Frequency :
120Hz
Resistance :
423mOhm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.11A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
15 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
22mm
Height :
35mm
Series :
TS-UQ
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
423mOhm @ 120Hz
Published :
Datasheets
EET-UQ2E471HA
Panasonic EET-UQ2E471HA
TS-UQ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.11A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In