EET-UQ2D821HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EET-UQ2D821HA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
22mm
Dissipation Factor :
15 %
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.93A
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.93A @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
40mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
4.102A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
820µF
Voltage - Rated DC :
200V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
TS-UQ
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Published :
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Height :
40mm
Resistance :
243mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
EET-UQ2D821HA
Panasonic EET-UQ2D821HA
TS-UQ 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.93A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In