EET-HD2G221HJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EET-HD2G221HJ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
1.54A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polarization :
Polar
Published :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.15
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.88995mA
Series :
TS-HD
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Diameter :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
EET-HD2G221HJ
Panasonic EET-HD2G221HJ
TS-HD 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In