EET-HD2G181JJ
Mfr.Part #
EET-HD2G181JJ
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Surface Mount :
Capacitance :
180µF
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Series :
TS-HD
Terminal Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
0.80499mA
Bulk
Length :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.33A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
400V
Diameter :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EET-HD2G181JJ
Panasonic EET-HD2G181JJ
TS-HD 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In