EET-HC2W151CA
Mfr.Part #
EET-HC2W151CA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
yes
Voltage - Rated :
450V
Leakage Current :
0.7794mA
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.11A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
790mA @ 120Hz
Surface Mount :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.216Ohm @ 120Hz
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
EET-HC2W151CA
Panasonic EET-HC2W151CA
TS-HC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In