EET-HC2V471EA
Mfr.Part #
EET-HC2V471EA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Height :
30mm
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
353mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
353mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
1.96A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
470µF
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
350V
Ripple Current :
1.4A
Test Frequency :
120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
15 %
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10mm
Published :
Mount :
0.15
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
EET-HC2V471EA
Panasonic EET-HC2V471EA
TS-HC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In