EET-HC2V181JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EET-HC2V181JA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
15 %
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Leakage Current :
0.753mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10mm
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
TS-HC
Height :
25mm
Tan Delta :
0.15
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
120Hz
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Termination :
Snap in
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
180µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
25mm
Ripple Current :
900mA
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
921mOhm @ 120Hz
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
EET-HC2V181JA
Panasonic EET-HC2V181JA
TS-HC 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In