EET-HC2S221HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EET-HC2S221HA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
120Hz
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
1.47A @ 10kHz
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Height :
45mm
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.05A
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Tan Delta :
0.15
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
15 %
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
420V
Leakage Current :
0.9119mA
Diameter :
22mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
829mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
220μF
Series :
TS-HC
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Datasheets
EET-HC2S221HA
Panasonic EET-HC2S221HA
TS-HC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In