EET-HC2S151BA
Mfr.Part #
EET-HC2S151BA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Leakage Current :
0.753mA
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Diameter :
22mm
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Dissipation Factor :
15 %
Series :
TS-HC
Resistance :
1.216Ohm
Voltage - Rated DC :
420V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.216Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
840mA
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Height :
35mm
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
EET-HC2S151BA
Panasonic EET-HC2S151BA
TS-HC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In