EET-HC2G221BA
Mfr.Part #
EET-HC2G221BA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height :
45mm
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.8899mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Ripple Current :
1.1A
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
120Hz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
829mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Resistance :
829mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
1.54A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
220μF
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
15 %
Datasheets
EET-HC2G221BA
Panasonic EET-HC2G221BA
TS-HC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In