EET-HC2E821KA
Mfr.Part #
EET-HC2E821KA
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Height :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
202mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
30mm
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitance :
820µF
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current :
2A
Dissipation Factor :
15 %
Leakage Current :
1.3583mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Datasheets
EET-HC2E821KA
Panasonic EET-HC2E821KA
TS-HC 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In