EET-HC2D821KA
Mfr.Part #
EET-HC2D821KA
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
Height :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current :
2.04A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
820µF
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dissipation Factor :
15 %
Ripple Current @ High Frequency :
2.856A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
EET-HC2D821KA
Panasonic EET-HC2D821KA
TS-HC 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In