EET-HC2D122KA
Mfr.Part #
EET-HC2D122KA
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.65A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.71A @ 10kHz
Leakage Current :
1.4697mA
Capacitance :
1200μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
2.65A
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Diameter :
30mm
Height :
35mm
Lead Pitch :
10mm
Dissipation Factor :
15 %
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Datasheets
EET-HC2D122KA
Panasonic EET-HC2D122KA
TS-HC 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In