EET-HC2C561HA
Mfr.Part #
EET-HC2C561HA
Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 10kHz
Height :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
560μF
Diameter :
22mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current :
1.5A
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.898mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
355mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Dissipation Factor :
15 %
Datasheets
EET-HC2C561HA
Panasonic EET-HC2C561HA
TS-HC 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In