EET-HC2C182LA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EET-HC2C182LA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
1.61mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
TS-HC
Test Frequency :
120Hz
Termination :
Snap in
Ripple Current @ High Frequency :
3.78A @ 10kHz
Diameter :
35mm
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
160V
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 120Hz
Tan Delta :
0.15
Dissipation Factor :
15 %
Radiation Hardening :
No
Height :
30mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
2.7A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1800µF
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
EET-HC2C182LA
Panasonic EET-HC2C182LA
TS-HC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In