EEH-ZT1J560V
Mfr.Part #
EEH-ZT1J560V
Description
CAP ALUM POLY HYB 56UF 63V SMD
Stock
584
In Stock :
584
Aluminum - Polymer Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Pitch :
4.6mm
Number of Terminals :
2
ESR :
25 mOhm
Height - Seated (Max) :
0.425 (10.80mm)
Lifetime :
4000h
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Height :
10.5mm
Product Length :
IL (uA) :
35.28@2Min
Capacitance Tolerance :
20%
ECCN (US) :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Width :
Product Width :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
35.2 μA
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Ripple Current :
2.8A
Tolerance :
20%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Dissipation Factor :
8%
Product :
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Qualification :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
63 V
Length :
10.5mm
Lifetime (h) :
4000
Type :
Polymer
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Dimensions :
10 x 10.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Technology :
Hybrid
Diameter :
10mm
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Height (mm) :
10.5
Capacitance Value :
56uF
Product Weight (g) :
1.639
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Cylindrical
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package Type :
Vibration-Proof Can
Series :
ZT
Packaging :
Tape and Reel
Product Status :
Active
ESR (Ohm) :
Size (mm) :
10 X 10.5
Voltage :
63VDC
Base Product Number :
EEH-ZT
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Height :
12mm
Product Diameter (mm) :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
IR (mA) :
Subcategory :
Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.8 A @ 100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Brand :
Surface Mount Land Size :
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
420 mA @ 100 Hz
Capacitance :
56 uF
Datasheets
EEH-ZT1J560V
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-ZT1J560V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:63VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, EEH-ZT1J560V pinout, EEH-ZT1J560V datasheet PDF, EEH-ZT1J560V amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-ZT1J560V ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEH-ZT1J560V
56 uF 20% Radial, Can - SMD Tape and Reel 25mOhm ZT Surface Mount Polymer Automotive