EEH-ZT1H101V
Mfr.Part #
EEH-ZT1H101V
Description
CAP ALUM POLY HYB 100UF 50V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Construction :
Cylindrical
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Product Width :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size (mm) :
10 X 10.5
Product Height (mm) :
10.5
Width :
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
2.9A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor :
10%
Product Height :
10.5mm
Product :
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
Product Diameter (mm) :
10
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Status :
Active
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS :
Details
Capacitance Tolerance :
± 20%
Dimensions :
10 x 10.5mm
Qualification :
AEC-Q200
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance :
100μF
Product Length :
Package Type :
Vibration-Proof Can
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
ESR (Ohm) :
Tolerance :
20%
Subcategory :
Capacitors
Lifetime (h) :
Product Weight (g) :
Mounting :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Voltage - Rated :
50 V
Applications :
Automotive
Height :
12mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Ripple Current @ High Frequency :
2.9 A @ 100 kHz
Length :
10.5mm
Lead Pitch :
4.6mm
Packaging :
Tape and Reel
Number of Terminals :
2
Technology :
Hybrid
Surface Mount Land Size :
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage :
50VDC
IR (mA) :
Height - Seated (Max) :
0.425 (10.80mm)
Polarity :
Polar
Leakage Current :
50 µA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Type :
Polymer
Capacitance Value :
100uF
ESR :
0.023Ohm
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Lifetime :
4000h
IL (uA) :
50@2Min
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Brand :
Ripple Current @ Low Frequency :
435 mA @ 100 Hz
Base Product Number :
EEH-ZT
ECCN (US) :
EAR99
Series :
ZT
Lead Spacing :
Datasheets
EEH-ZT1H101V
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-ZT1H101V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:50VDC, Type:Polymer, EEH-ZT1H101V pinout, EEH-ZT1H101V datasheet PDF, EEH-ZT1H101V amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-ZT1H101V ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEH-ZT1H101V
100µF 20% Radial, Can - SMD Tape and Reel 23mOhm ZT Surface Mount Polymer Automotive