EEH-ZS1E561V
Mfr.Part #
EEH-ZS1E561V
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 25V SMD
Stock
352
In Stock :
352
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
560μF
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.661 16.80mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4A @ 100kHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
600mA @ 100Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ZS, Anti-Vibration
Datasheets
EEH-ZS1E561V
Panasonic EEH-ZS1E561V
560μF ±20% Radial, Can - SMD 0.661 16.80mm Tape & Reel (TR) 11mOhm ZS, Anti-Vibration Surface Mount Hybrid Automotive